سئو چیست ؟

سئو و اهمیت آن برای سایت

سئو بر گرفته از واژه (Search Engine Optimization ) به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر است. به بیانی دیگر SEO مجموعه عملیات و روش ها برای تغییر استراتژیک وب سایت است که در جهت بهبود رتبه سایت و نمایش آن در نتایج جستجو طبیعی انجام می گیرد. تعداد بالایی الگوریتم در جهت بهینه سازی و رتبه بندی گوگل برای وب سایت ها وجود دارد. که همه آنها به بهبود روند سایت کمک می کنند. فرآیند سئو نیازمند دانش کافی و علم است که توسط متخصصان این حوزه یا به اصطلاح سئو کاران انجام می شود. با ما همراه باشید تا با آن بیشتر آشنا شوید. 

هدف از سئو سایت

مهمترین هدف از سئو و بهینه سازی سایت، قرار گرفتن در صفحات برتر و قابل توجه موتورهای جستجوگر است. به عبارت دیگر کسب رتبه اول در نتایج جستجو شده توسط کاربران اصلی ترین هدف آن است . زیرا منجر به افزایش بازدید سایت، افزایش ترافیک سایت و در نهایت بالا رفتن فروش و کسب درآمد بیشتر می شود. 

اهمیت سئو سایت از نگاه موتورهای جستجو

همانطور که می دانیم گوگل موتوری هوشمند و در عین حال به نیازمند کاربران است. این موتور جستجوگر همواره سعی در نمایش بهترین نتایج به کاربران را دارد. انجام سئو درست بر اساس قواعد گوگل می تواند موتورهای جستجوگر را در نمایش بهترین نتایج جستجو شده به کاربران یاری دهد. گوگل دارای ربات های خزنده ای است که محتویات سایت شما را بررسی می کنند و بر اساس فاکتورهایی برای نمایش،  جایگاه سایت را مشخص می کند. هر چه قدر این فاکتورها در وب سایت شما بیشتر رعایت شده باشد رتبه شما در نتایج گوگل بالاتر خواهد بود. انجام دادن اشتباه SEO سایت شما را از نمایش به کاربران پنهان می سازد. بنابراین انجام بهینه سازی به شما کمک می کند تا موتورهای جستجوگر سایت شما را در جایگاه بهتری به نمایش بگذارند. 

 

اهمیت سئو برای وب سایت

 

در ادامه به بررسی فاکتورهایی می پردازیم که بر سئو سایت ها تاثیر گذارند.

سرور داخلی بهتر است یا سرور خارجی

اختلاف نظر همواره بر سر این وجود داشت که هاست و سرور ایرانی برای سئو سایت بهتر است یا هاست خارجی؟ پس از آن گوگل الگوریتمی به نام کبوتر را معرفی نمود. که بر اساس این الگوریتم اعلام کرد اگر هاست و یا سرور به موقعیت جغرافیایی کاربران آن نزدیک باشد موفقیت بیشتری در SEO سایت دارد. گوگل همواره در تلاش است با کیفیت ترین نتایج را در زمانی کوتاه به کاربران نمایش دهد. با این وجود هر چه قدر میزان سرعت سرور شما نسبت به رقبا بیشتر باشد امتیاز بیشتری به شما خواهد داد. پس نتایج بهتری در موتورهای جستجوگر خواهید داشت. 
بر این اساس اگر وب سایت شما در کشور ایران و زبان سایت شما فارسی است و بیشترین بازدیدکنندگان سایت شما ایرانی ها هستند، انتخاب هاست و سرور ایرانی برای شما بهتر خواهد بود. اما به دلیل پایین تر بودن سرعت هاست ایرانی در انتخاب هاست های داخلی دقت زیادی نیاز است که باید به خرج داد . از جمله سرعت دسترسی موتور جستجوگر گوگل به سایت هایی که از هاست ایرانی بهره می گیرند.

همانطور که اشاره کردیم عموما هاست های خارجی سرعت بیشتری به نسبت هاست ایرانی دارند. که این امر سبب  به دست آوردن رتبه بهتر می شود. اما تنها راه برای ارتقا رتبه صرفا بهره گیری از هاست خارجی نمی باشد.

سرور داخلی بهتر است یا سرور خارجی

گواهینامه SSL چه ضرورتی دارد؟

شاید تا به حال برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا آدرس برخی از سایت ها با http و برخی دیگر با https شروع می شود. گواهینامه بین المللی SSL پروتکلی رمزنگاری شده و به معنای درگاه ایمن و امن است. به بیانی دیگر SSL هر گونه اطلاعات در بستر ناامن اینترنت را رمزنگاری کرده و راه دسترسی هرگونه هکر ها را به اطلاعات مسدود می کند. بنابراین با این گواهینامه معتبر کاربران با خیالی آسوده می توانند اطلاعات خود را رد و بدل نمایند. با توجه به اینکه امنیت کاربر یکی از فاکتور های مهم در رتبه بندی گوگل است. استفاده از آن تاثیر بسزایی در سئو سایت دارد. علاوه بر این گوگل همچنین در وبلاگ رسمی خود نیز اعلام کرده است سایت هایی که از پروتوکل امن HTTPS استفاده نمایند، جایگاه بهتری در رتبه بندی سایت ها خواهند داشت. 

 

https چیست

 

انواع روش های سئو سایت

همانطور که می دانید SEO روش ها و تکنیک های مختلفی دارد. برخی از این روش ها بر اساس استانداردها و الگوریتم های گوگل است و برخی دیگر خلاف آنها. انواع آن بر اساس سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری مشهور است. در زیر به توضیح خلاصه ای از آنها می پردازیم. 

سئوی کلاه سفید

سئو کلاه سفید به مجموعه ای از روش ها و تکنیک های استاندارد در بهینه سازی سایت گفته می شود که هدف آن جذب کاربران بر اساس استانداردهای گوگل است. انجام اصول و قواعد الگوریتم های گوگل بر روی سایت سبب می شود سایت شما جایگاه خوبی در موتورهای جستجوگر پیدا کند. بنابراین می توان گفت سئو کلاه سفید بهترین نوع بهینه سازی برای یک سایت است.

سئو کلاه سفید چیست

سئوی کلاه سیاه

درست در مقابل سئو کلاه سفید، کلاه سیاه قرار دارد. استفاده از راهکارهای غیرقانونی از نظر گوگل و موتورهای جستجوگر نوعی کلاه سیاه است. اگر چه با استفاده از این روش ها برای مدت زمانی کوتاه می توان جایگاه مناسبی در گوگل  پیدا کرد. اما گوگل در مواجه با سایت هایی که از این روش ها استفاده می کنند، جریمه های سنگینی در نظر گرفته است. پنالتی شدن سایت و گم شدن گاهی برای همیشه در صفحات موتورهای جستجوگر از نتایج استفاده از بهینه سازی به روش کلاه سیاه است. 

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه خاکستری

و اما نوع سوم انجام تکنیک های سئو از نوع کلاه خاکستری است. در حقیقت کلاه خاکستری نه مانند کلاه سیاه از روش های غیر قانونی استفاده شده و ریسکی است و نه مانند کلاه سفید تنها از قوانین گوگل پیروی شده است. در حقیقت تعریف دقیقی از آن نمی توان داشت. اما در این نوع استفاده از روش های غیرقانونی گوگل به نوعی بدون هویت انجام می شود که ریسک آن بسیار پایین است. استفاده از این روش از دید موتورهای جستجوگر تخلف به حساب نمی آید. اما در حقیقت منجر به ارائه پیشنهادهای نادرست و دروغ به کاربران می شود. با این وجود استفاده از این روش به هیچ وبمستری توصیه نمی شود.
دقت داشته باشید استفاده از روش هایی غیر از  تکنیک کلاه سفید امکان دارد شما را از دید کاربران پنهان سازد و کلیه زحمات شما به هدر رود. 

سئو کلاه خاکستری
 

اصلی ترین مراحل سئو سایت

اصلی ترین مراحلی که باید برای سئو یک سایت در جهت بهبود وضعیت کلی سایت و کسب رتبه خوب انجام داد، به شرح ذیل است:

سئو تکنیکال

به مجموعه تکنیک های بهینه سازی سایت از نظر فنی، سئو تکنیکال گفته می شود. در حقیقت در Technical SEO تمرکز بر روی مسائل فنی سایت مانند نقشه سایت، ربات ها و کدهای برنامه نویسی است. هدف از انجام آن، روشی برای درک بهتر سایت توسط موتورهای جستجوگر است. 
استفاده از فایل robot.txt که سبب می شد موتورهای جستجوگر بدانند کدام صفحات را باید ایندکس کنند یکی از روش های سئو تکنیکال است. استفاده از Bread crump که در حقیقت منویی شامل لینک‌ صفحات قبلی است و همچنین استفاده از استراکچر دیتاها یا همان داده های ساختار یافته، جهت نمایش بهتر به کاربران از دیگر روش های تکنیکال سئو است. ایجاد نقشه سایت sitemap.XML که در هاست سایت شما قرار می گیرد، آدرس های صفحات شما را به موتورهای جستجوگر معرفی می کند. همچنین بهینه سازی صفحات 404 که سبب عدم خروج کاربران از سایتی با این خطا می شود نیز از موارد مهم در این مرحله از بهینه سازی سایت است. 

سئو تکنیکال چیست

سئو داخلی

سئو  داخلی یا (On-Page SEO) که به آن SEO درون صفحه ای نیز گفته می شود. به کلیه روش ها و تکنیک هایی که در جهت بهینه سازی صفحات وب در داخل سایت انجام می شود سئو داخلی می گوییم. تولید محتوای باکیفیت و مقالات، نوشتن توضیحات متا و عناوین مناسب، بهینه کردن کدهای html ,css ، بهینه سازی تصاویر و ویدئو ها و لینک سازی داخلی از جمله موارد مهم در این مرحله از بهینه سازی وب سایت است. 

سئو خارجی

سئو خارجی سایت یا (Off-Page SEO)، از جمله موارد مهمی است که در بالا بردن رتبه سایت شما تاثیر بسزایی دارد. به بیانی دیگر  SEO خارجی مجموعه ای از تکنیک ها و استراتژی هایی است که در خارج از سایت جهت بهبود رتبه سایت انجام می گیرد. استفاده از بک لینک و رپورتاژها نمونه ای از این تکنیک ها هستند.

 

جهت دریافت مشاوره سئو از تیم برکه درخواست مشاوره خود را ثبت بفرمایید

 

سئو خارجی چیست

 

تاثیر کلی سئو خارجی (Off-Page SEO) بر سایت

برای سئو خارجی وب سایت خود می توانید از ابزارهای تبلیغاتی مختلف استفاده نمایید. شبکه های اجتماعی و فروم ها از جمله این موارد هستند. در حقیقت قرار دادن لینک سایت خود در وب سایت های دیگر یکی از روش های بهینه سازی خارجی سایت است. با استفاده از این کار علاوه بر اعتماد مشتریان به بالا رفتن رتبه سایت نیز کمک خواهید کرد. البته دقت داشته باشید قرار دادن لینک در سایتی که ارزش و بازدید کمی دارد نه تنها سبب بهبود رتبه سایت شما نخواهد شد بلکه به آن آسیب نیز می زند. 
بنابراین اگر به عنوان مثال شما محتوایی مفید در شبکه های اجتماعی قرار دهید که کاربران آن را در بین صفحات دیگر انتشار دهند به بهبود سئو سایت خود کمک کرده اید. 

چرا سئو داخلی مهم  است؟

سئو داخلی مهم است زیرا به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا محتویات سایت شما را بر اساس نیاز کاربران نمایش دهد. گوگل بر اساس الگوریتم های خود بهترین نتایج مطابق با اهداف کاربران را با توجه به محتویات سایت ها به  نمایش می گذارد. 
 

تاثیر سئو داخلی

 

تولید محتوای مناسب گامی به سوی رتبه بهتر

تولید محتوای یونیک و بهینه از مهمترین موارد در تولید محتوای سایت است. گوگل به اینکه سایت شما محتوای تکراری نداشته باشد اهمیت بسیاری می دهد. اگر محتوای سایت شما جدید و نکات تولید محتوای سئو بیس در آن رعایت شده باشد، شانس زیادی دارید تا در نتایج برتر گوگل نمایش داده شوید. البته محتوای شما باید برای کاربران مفید و قابل فهم باشد. اگر این موارد رعایت شود به افزایش رتبه سایت شما کمک خواهد کرد. دلیل این امر این است که کاربر زمان بیشتری را برای مطالعه صفحات شما می گذارد و با این وجود باعث افزایش page authority این صفحه از سایت شما و در نهایت بهبود رتبه سایت می شود. 
جالب است بدانید گوگل محتواهای تازه انتشار داده شده را برای مدت زمانی در نزدیک ترین صفحات گوگل نمایش می دهد. و اگر کاربران از آن استقبال نمایند شانس زیادی برای ماندن دارند. بنابراین  قرار گرفتن محتوای سایت شما در صدر نتایج، به افزایش بازدید کل سایت کمک خواهد کرد.

تولید محتوای یونیک

تاثیر کلمات کلیدی و تناسب آن با موضوع مورد نظر 

همانطور که می دانید کلمات کلیدی از مهمترین عناصر در سئو سایت است. در حقیقت کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که کاربران جستجو می کنند تا به وسیله موتورهای جستجوگر به وب سایت شما برسند. انتخاب درست کلمات کلیدی تاثیر بسیاری بر روی بهینه سازی سایت دارد. زمانی که قصد دارید در مورد موضوع خاصی مطلب بنویسید ابتدا باید کلمات هدف خود را مشخص کنید و بر اساس این کلمات محتوا را تولید کنید. اگر محتوای شما به کلمات کلیدی و مترادف آن مرتبط نباشد شانسی برای نمایش در گوگل نخواهید داشت. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما رژیم غذایی است، محتوای شما باید در ارتباط با تغذیه و رژیم باشد و همچنین از کلمه کلیدی رژیم غذایی استفاده شده باشد. علاوه بر این استفاده مناسب از کلمات مترادف مانند تغذیه مناسب، رژیم سالم، تناسب اندام و... در محتوای سایت به بهبود بهینه سازی محتوا کمک می کند. 

نقش کلمات کلیدی در SEO

نقش تصاویر در سئو سایت

یکی دیگر از موارد مهم در سئو داخلی سایت، بهینه سازی تصاویر است. بهینه سازی تصاویر نقش زیادی در افزایش رتبه و ترافیک سایت شما دارد. اگر در مطالب خود از تصاویر به صورت صحیح استفاده نمایید در حقیقت به خوانندگان محتوای سایت جهت درک بهتر کمک کرده اید. اما چه تصاویری و چگونه در سایت خود استفاده کنیم؟ تصاویری که برای محتوا و یا صفحات سایت خود در نظر می گیرید در ابتدا باید مرتبط با موضوع محتوای سایت باشد. پس از آن کیفیت و وضوح تصویر بسیار مهم است. از تصاویری استفاده نمایید که شفاف و موضوع شما را بازتاب کند و از کیفیت خوب و اندازه کافی برخوردار باشد.
 یکی دیگر از موارد مهم در بهینه سازی تصاویر alt تصویر است. به عبارت دیگر متن جایگزین تصویر، توضیحی کوتاه از محصول و ترکیبی از کلمات کلیدی است که به کاربران در جهت درک بهتر تصویر کمک می کند. از دیگر موارد مهم در سئو تصاویر، فرمت آنهاست. استفاده از تصاویری با فرمت jpg و png بر اساس نوع تصویر می تواند بهترین انتخاب باشد. نام تصویر نیز از موارد دیگر است که باید در نظر گرفت. انتخاب نام مناسب و مرتبط با تصویر نیز تاثیری مثبت در بهینه سازی وب سایت دارد. 

 

محتوای بهینه، رتبه بهتر
 

فاکتورهای اصلی تاثیر گذار بر رتبه سایت کدامند؟

  • Url صفحات

آدرس هر صفحه یکی از مهمترین فاکتورها برای رتبه سایت است. انتخاب آدرس مناسب و متناسب با محتوای صفحه و همچنین تعداد کاراکترهای آن از موارد مهمی است که باید در سئو سایت به آن توجه کرد. 

  • تایتل یا عنوان صفحه

Title یا عنوان اصلی از موارد مهم دیگر در افزایش رتبه سایت است. انتخاب عنوانی مناسب که نمایانگر مطلب ودر عین حال مختصر باشد، و کاربران را ترغیب به کلیک نماید. از دیگر فاکتورهای مهم در رتبه سایت است.

  • انکر تکست 

انکر تکست (Anchor Text) در حقیقت همان لینک های متنی است که ما در محتوای خود معمولا به صفحات دیگر سایت می دهیم. انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای لینک دادن به صفحات مرتبط، از دیگر موارد مهم در فاکتورهای سئو است. 

  • کلمات کلیدی مرتبط 

از مهمترین موارد برای نمایش محتوای شما در صفحات برتر گوگل انتخاب کلمات کلیدی درست است. برای اینکه بتوانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب نمایید، می توانید از ابزارهای گوگل و یا کلمات پیشنهادی گوگل استفاده نمایید

  • محتوای یونیک

همانطور که گفتیم محتوای سایت یکی دیگر از مهمترین فاکتورهای سئو است. نوشتن محتوایی که کپی نباشد و برای کاربران مفید باشد. از موارد مهمی است که باید در تولید محتوای سایت در نظر گرفته شود. 

  • سرعت سایت

سرعت سایت نیز در رتبه بندی گوگل نقشی اساسی دارد. سایت هایی که در کوتاهترین زمان ممکن صفخات خود را برای کاربران به نمایش می گذارند، رتبه بهتری نیز در موتورهای جستجوگر خواهند داشت. 

  • ریسپانسیو 

اینکه وب سایت شما ریسپانسیو باشد به این معنا که در همه دیوایس ها از جمله گوشی، تبلت، لپ تاپ و سایر رزولیشن ها به درستی نمایش داده شود. مورد توجه گوگل است و از نکات مهم در سئو سایت است.

  • بک لینک های با کیفیت

لینک هایی که از خارج از سایت داده می شود می بایست دارای کیفیت و ارزش باشد. بدین معنی که اگر سایتی با ارزش و با رتبه خوب در گوگل، به سایت شما لینک دهد؛ گوگل به شما یک امتیاز مثبت خواهد داد. 

 

فاکتورهای اصلی در افزایش رتبه سایت

 

عوامل موثر در افزایش بازدید سایت

استراکچر دیتاها 

استراکچر دیتا ها (Schema) نیز نقش مهمی در بهینه سازی سایت دارند. استفاده از استراکچر دیتا همانند صحبت کردن با گوگل است. چرا که با بهره گیری از آن اطلاعات کاملا دقیقی را از محتوای موجود در یک صفحه وب مانند عکس، ویدئو و ... را با جزییات کامل در اختیار موتور های جستجوگر قرار می دهیم.

بک لینک سازی

بک لینک سازی داخلی و خارجی درست و مرتبط در افزایش بهبود سایت موثر است.

شبکه های اجتماعی

تبلیغات و پست های جذاب در شبکه های اجتماعی می تواند کاربران را به بازدید از سایت  تشویق کند. 

رپورتاژ خبری 

تولید رپورتاژ های خبری نیز می تواند نقش زیادی در جهت تبلیغ وب سایت و افزایش بازدیدکنندگان داشته باشد. 

افزایش بازدید با افزایش رتبه سایت

رابطه افزایش بازدید با افزایش رتبه سایت

و در نهایت می رسیم به ارتباط میان افزایش بازدید از سایت و نتیجه مثبت آن بر روی رتبه سایت.
هرچه قدر سایت شما بتواند بازدید بیشتری داشته باشد جایگاه بهتری در موتورهای جستجوگر خواهد داشت. البته هر بازدیدی از سایت منجر به افزایش رتبه سایت نمی شود. بازدید هدفمند از سایت بر اساس مطالب مفید می تواند ترافیک سایت شما را بالا ببرد. 

 

مرتضی حلاجی
ممنونم از توضیحاتتون خیلی برام مفید بود
3 سال پیش

برای درخواست مشاوره و پیشنهاد همکاری با شرکت برکه میتوانید از طریق فرم مشاوره با ما در تماس باشید.

فرم مشاوره