همه چیز درباره جاوا اسکریپت

همه چیز درباره جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریپت از محبوب ترین زبان ها در دنیای وب می باشد و روز به روز هم بر محبوبیت و کارایی javascript افزوده می شود. در این مبحث نکات کلی و جامع درباره مزایای زبان جاوا اسکریپت و تاثیر آن روی سئو سایت صحبت خواهیم کرد و شما را با امکانات و مزایای زبان جاوا اسکریپت آشنا خواهیم کرد.

javascript چیست؟

بدون هیچ شکی جاوا اسکریپت آینده دنیای وب است. اگرچه HTML و CSS موارد پایه ای در دنیای وب می باشند اما در دنیای امروز هر توسعه دهنده ای نیاز دارد تا از javascript برای بهینه و تعاملی کردن وب سایت ها استفاده کند. 

کاربرد javascript چیست؟

javascript یک زبان برنامه نویسی بسیار محبوب در سطح دنیا است. برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب برای تعاملی کردن وب سایت ها از زبان جاوا اسکریپت استفاده می کنند.
جاوااسکریپت توانایی خارق العاده ای در پویا کردن صفحات وب سایت دارد. به عنوان مثال زبان جاوا اسکریپت در پلتفرم های مالی مثل فارکس استفاده می شود تا وضعیت معاملات به صورت لحظه ای به روز رسانی شود.
در سایت های مثل سایت فارکس اگر از جاوا اسکریپت استفاده نشود، کاربران مجبور می شوند که به صورت دستی وب سایت را رفرش کنند تا از وضعیت معاملات با خبر شوند و این یکی از مهم ترین مزایای زبان جاوا اسکریپت می باشد.
به عبارت دیگر شما می تونید با استفاده از HTML و CSS یک وب سایتی را طراحی کنید. اما برای اینکه آن را تعاملی کنید و به شکل پویا درآورید لازم است تا از javascript استفاده شود.
HTML بدنه یک وب سایت را تشکیل می دهد و CSS ظاهر وب سایت را تعریف می کند. javascript عناصر تعاملی به وب سایت اضافه می کند و این عناصر را می توان به سادگی با استفاده از HTML کنترل کرد.
به خاطر وجود این خصوصیات است که زبان javascript تا این حد از محبوبیت زیادی برخوردار است. زبان جاوا اسکریپت یک زبان آسان است و می توان به راحتی و بدون دانش قبلی در زمینه برنامه نویسی آن را یاد گرفت. تنها چیزی که برای یادگیری جاوا اسکریپت لازم دارید این است که اصول اولیه آن را بدانید.

نگاهی به مزایای زبان جاوا اسکریپت 

در این قسمت درباره قابلیت ها و مزایای زبان جاوا اسکریپت صحبت می کنیم.

خصوصیات کلی زبان javascript

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارای چندین خصوصیت مختلف است. بعضی از خصوصیات کلی زبان جاوا اسکریپت به صورت زیر است:

اعتبار سنجی ورودی های کاربر

یکی از برجسته ترین مزایای زبان جاوا اسکریپت، اعتبار سنجی داده های ورودی است. در هنگام استفاده از فرم، جاوا اسکریپت خیلی کاربرد دارد. javascript از این توانایی برخوردار است تا داده های ورودی کاربران را اعتبارسنجی کند و از ورود داده های نامعتبر توسط کاربران جلوگیری کند. اگر کاربر داده ای را حتما باید پر کند و آن را خالی بگذارد یا داده های نادرستی را وارد کند، جاوا اسکریپت از ارسال این داده ها به سرور جلوگیری می کند.

انجام محاسبات سمت کاربر

چون که جاوا اسکریپت یک تکنولوژی سمت کاربر است، می تواند محاسبات پایه را روی مرورگر کاربران انجام دهد. مرورگر برای انجام کارهای خود لازم نیست تا از سرور درخواست کند. این ویژگی به خصوص زمانی مفید است که کاربری نیاز داشته باشد تا این محاسبات را به صورت مکرر انجام دهد.

ایجاد کنترل

جاوا اسکریپت عملکردهای اضافی را به مرورگرها اضافه می کند که باعث کاهش مدت زمان پاسخ گویی سرور و ترافیک شبکه می شود و یکی دیگر از مزایای زبان جاوا اسکریپت است.

استقلال از انواع پلتفرم ها

یکی از مهم ترین مزایای زبان جاوا اسکریپت این است که مستقل از پلتفرم می باشد. چون که مرورگرها، js را تفسیر می کنند بنابراین این زبان برنامه نویسی محبوب مشکل کامپایل شدن و سازگاری را حل کرده است. javascript را می توان روی هر پلتفرمی مانند ویندوز، مکینتاش و دیگر پلتفرم ها اجرا کرد. این ویژگی باعث شده است تا جاوا اسکریپت به پلتفرم خاصی وابسته نباشد.

تولید محتوا به شکل HTML

جاوا اسکریپت دارای ویژگی بسیار جالبی است که می تواند محتوایی به فرمت HTML را برای وب تولید کند. این ویژگی به ما اجازه می دهد تا متن، لینک، تصاویر، جداول و موارد دیگر را بعد از هر اتفاقی ، مانند کلیک ماوس، اضافه کنیم.

تشخیص مرورگر و سیستم عامل کاربران

از دیگر مزایای زبان جاوا اسکریپت، قابلیت شناسایی مرورگر و سیستم عامل کاربران است. از آنجایی که js روی پلتفرم های متعددی اجرا می شود بنابراین ممکن است شرایطی اتفاق بیفتد که لازم باشد نوع مرورگر کاربر را قبل از پردازش اطلاعات بدانیم. این ویژگی در نوشتن کدهایی که در مرورگرهای مختلف نتایج متفاوتی را تولید می کند می تواند بسیار مفید باشد.

 

فریمورک های جاوا اسکریپت

 

فریمورک ها و ابزار های توسعه داده شده با js

فریم ورک چیست؟

فریم ورک یا Framework در واقع یک چهارچوب است. زمانی که بخواهیم از یک فریم ورک در پروژه ای استفاده کنیم، چهارچوب و اسکلت بندی آن پروژه بر اساس آن فریم ورک تعریف می شود. به این معنی که فریم ورک بستری را برای برنامه نویس آماده می کند تا کدهای خود را درون آن بنویسید. و فریم ورک تصمیم می گیرد که چه زمانی و کجا از این کدها استفاده کند.

بهترین فریم ورک های javascript 

در ادامه به معرفی محبوبت ترین و بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت و کاربرد هر یک می پردازیم.

فریم ورک Angular.js 

Angular.js یکی از محبوب ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت است که با استفاده از آن می توانید کدنویسی بهتری داشته باشید. برای مثال می توانید از تگ های جدید HTML استفاده کنید که خود آن ها را تعریف کرده اید. با استفاده از این فریم ورک می توانید تحت معماری MVC، کدهای سمت کاربر پروژه خود را بنویسید.

فریم ورک Vue.js 

Vue.js یک فریم ورک برای ساخت و طراحی رابط کاربری است. ساختار فریم ورک Vue.js بسیار ساده است. به طوری که برنامه نویسان تازه کار می توانند به راحتی نحوه استفاده از این فریم ورک را یاد بگیرند.

کتابخانه react 

react یک کتابخانه جاوااسکریپتی برای ساخت و طراحی رابط کاربری است. کار با کتابخانه react برای طراحی رابط کاربری به نسبت vue.js سخت تر و به نسبت angular ساده تر است و برای کار با این کتابخانه نیاز به تخصص کافی از زبان js دارید.

محیط اجرا Node.js

Node.js یک محیط اجرا برای زبان javascript است و با استفاده از این فریم ورک می توان جاوا اسکریپت را خارج از مرورگرهای وب نیز اجرا کرد. با اجرای Node.js روی سرور می توان از جاوااسکریپت به عنوان یک زبان سمت سرور استفاده کرد و کدهای سمت سرور را با js نوشت.

فریم ورک React Native

React Native فریم ورکی است که با استفاده از آن می توان اپلیکیشن موبایل با استفاده از زبان جاوا اسکریپت نوشت. ظاهر اجزای فریم ورک React Native در اندروید و ios کاملا بومی است و به صورت کامل به کدهای Native هر پلتفرم ترجمه می شوند. 

استفاده از این فریم ورک، هزینه تولید اپلیکیشن های موبایل را به شدت کاهش می دهد و همچنین به دلیل ساده بودن کار با جاوا اسکریپت، زمان تولید اپلیکیشن نیز به صورت چشمگیری کاهش می یابد.

 

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

 

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت  

خیلی از مردم فکر می کنند که زبان های جاوا و جاوا اسکریپت یکی هستند و کاربرد آن ها شبیه هم می باشد. اما تفاوت های زیادی بین این دو زبان برنامه نویسی وجود دارد و در ادامه به صورت خلاصه به این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد.

- زبان جاوا برای نوشتن برنامه های ویندوز و موبایل استفاده می شود در حالی که از جاوا اسکریپت برای نوشتن برنامه های سطح وب استفاده می شود.
- قدرت و قابلیت های زبان جاوا خیلی بیشتر از زبان جاوا اسکریپت می باشد.
- مباحث زبان جاوا خیلی پیشرفته تر و حرفه ای تر از مباحث جاوا اسکریپت است.

تاثیر جاوا اسکریپت بر سئوی سایت

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو از مهم ترین فاکتورهای موفقیت یک سایت می باشد و باید به هر شکلی که ممکن است رتبه سایت را در موتورهای جستجو ارتقا داد. تاثیر جاوا اسکریپت روی سئو سایت هم می تواند مثبت و هم منفی باشد. در ادامه بعضی از این تاثیرات را بررسی می کنیم. 

لینک های داخلی

لینک های داخلی به این دلیل ایجاد می شوند که هم به موتورهای جستجو کمک کنند تا سایت را بهتر بررسی کنند و هم به کاربران کمک کنند تا بهتر از قسمت های مختلف سایت استفاده کنند. حالا اگر بخواهید این لینک های داخلی را با کمک کدهای جاوا اسکریپت به رفتار کاربران وابسته کنید و در ازای عملی از سوی کاربران، لینک ها برای آنان به نمایش درآید، ارتباط را در نظر خزنده های گوگل از بین می برید و قطعا امتیاز منفی برای سئو سایت به حساب می آید.

سرعت بارگذاری سایت

سرعت سایت یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که به شدت روی سئو سایت تاثیر دارد. کدهای جاوا اسکریپت در یک فایل جداگانه نوشته و ذخیره می شوند و در محیط های اجرایی با استفاده از کدهای HTML می توانیم به آن ها دسترسی داشته باشیم. اگر فایل کدهای جاوا اسکریپت سنگین باشد و یا اینکه به صورت تمیز و اصولی کدها نوشته نشده باشند، قطعا بارگذاری سایت به کندی انجام خواهد شد و امتیازی منفی برای بهینه سازی سایت به حساب خواهد آمد.

آدرس سایت

آدرس دهی مناسب صفحات سایت (URL ها) روی سئو سایت تاثیر مثبتی خواهند داشت. اگر از کدهای جاوا اسکریپت برای آدرس دهی URL های سایت استفاده کنید، یک سری از کارکترهای خاص و پیش فرض را در URL ها قرار می دهد که در نظر ربات های گوگل جالب نیستند و می تواند از خواندن URL ها توسط ربات ها جلوگیری کند.

برای درخواست مشاوره و پیشنهاد همکاری با شرکت برکه میتوانید از طریق فرم مشاوره با ما در تماس باشید.

فرم مشاوره